Savaitės Vilniaus biržos įvykių komentaras | 2011-10-24

Kaip rinkos reaguos į priimtus/nepriimtus Euro zonos lyderių sprendimus, siekiant suvaldyti Europos skolų krizę, nedrįstu prognozuoti. Paskutiniu laikotarpiu rinkos elgėsi visiškai iracionaliai. Kaip teko stebėti - po konkrečių politikų priimtų sprendimų akcijų kainos pasileisdavo žemyn. Bet panašu, kad investuotojams jau nusibodo laukti ir sėdėti su pinigais. Bent jau galima susidaryti tokią nuomonę, stebint paskutinių trijų savaičių rinkų dinamiką. Aistros ir panika aprimo ir bandoma bent dalį kapitalo įdarbinti.

Praeitą savaitę Vilniaus biržoje pasirodė pirmieji ketvirtiniai bendrovių veiklos rezultatai. Vien už tai šioms bendrovėms (TEO LT, AB ir AB „Šiaulių bankas“) reikėtų padėkoti už pagarbą investuotojams, kad neverčia rinkos dalyvių du mėnesius laukti veikos rezultatų.  Pasaulinės korporacijos savo veiklos rezultatus sugeba paskelbti praėjus savaitei nuo ketvirčio pabaigos, todėl man niekaip nėra suprantami daugelio Vilniaus biržos bendrovių sprendimai skelbti savo veiklos rezultatus paskutinę biržos taisyklių numatytą dieną – praėjus dviem mėnesiams po ataskaitinio laikotarpio.

Paskelbti bendrovių rezultatai tikrai nenuvylė.  Galima konstatuoti, kad Šiaulių bankas labai tiksliai yra suplanavęs šių metų veiklos rezultatus. Ir labai didelė tikimybė, kad metų pabaigoje matysime tai, ką  bankas yra suprognozavęs ir viešai paskelbęs. Todėl belieka apgailestauti, kad šiuo metu dėl Europos skolų krizės ir iškilusių grėsmių didžiausiems Europos bankams, visas bankinis sektorius tarp investuotojų yra tiesiog „užribyje“.

Teigiamai nuteikė paskelbti TEO LT  trečio ketvirčio veiklos rezultatai. Iki šio momento buvau skeptiškas manant, kad bendrovei pavyks kaip nors ženkliau amortizuoti natūraliai mažėjančias pajamas (vidutiniškai 10 proc. kasmet) iš pagrindinės telekomo veiklos (balso telefonijos) bei pradėjusias trauktis pajamas iš duomenų perdavimo. TEO LT pajamų struktūroje vis didesnę dalį sugeba sugeneruoti  augančios pajamos mažiausiuose TEO LT segmentuose - tai TV ir IT paslaugos, bei konkrečiai neįvardijamos kitos paslaugos. Pajamos iš televizijos išaugo 26 % iki 34,35 mln. Lt lyginant su praėjusių metų 9 mėnesių pajamomis. O teikiant IT paslaugas, pajamos augo net 34,6 % iki 33,1 mln.Lt. Šie du segmentai bei kitos paslaugos šiuo metu sudaro 15,8 % (87,56 mln. Lt) TEO LT pajamų struktūroje. Kai prieš metus šie pajamų segmentai sudarė 12,2 %. Dar spartesnio pajamų  ir klientų skaičiaus šuolio teikiant skaitmeninės televizijos paslaugas galima tikėtis ateinančiais metais, kai bus išjungta analoginė televizija.

Žvelgiant į TEO LT finansines ataskaitas, galima prognozuoti, kad kitų metų dividendai gali būti labai panašaus dydžio į šiuometinius. Jeigu rinkoje atsinaujins kainų kritimas ir TEO LT akcijos kainai pasiekus lygį, kai prognozuojamas dividendinis pajamingumas pasieks apie 10 % - tai gali būti visai nebloga investavimo idėja. Apie tokią galimą investiciją spaudoje prabilo ir pati TelliaSonera AB: „prie tinkamos kainos esame pasiruošę didinti savo paketą“. Per liepą-rugsėjį TelliaSonera AB savo paketą padidino iki 68,29 %, papildomai įsigydama 0,21 % (1 661 566 vnt.) bendrovės akcijų.

Kitas praėjusios savaitės įvykis, kuris nepraslydo investuotojams pro akis irgi šiek tiek susijęs su TEO LT. Bendrovės generalinis direktorius Arūnas Šikšta buvo išrinktas į AB „Žemaitijos pienas“ valdybą. Kokią sritį p. Šikšta kuruos šios bendrovės valdyboje sunku šiuo metu įvardinti, bet tikrai nemokins p. Pažemecko kaip reikia spausti sūrius. Tokio lygio vadovo atėjimas į Žemaitijos pieno valdybą investuotojams suteikia tam tikro pasitikėjimo šia iki šiol nelabai skaidria bendrove. Tai gali būti tam tikras „saugiklis“ smulkiesiems Žemaitijos pieno akcininkams, nes p. Šikšta, mano nuomone, tikrai nerizikuos savo reputacija, kad jo atstovaujamas valdymo organas priiminėtų kartais nelogiškus ir investuotojams sunkiai suprantamus sprendimus. Bendrovės akcijos per dvi dienas po esminio įvykio paskelbimo pašoko 10,48 %. Bet reikėtų turėti omenyje, jog visuomet išlieka rizika, kad p. Šikšta šioje bendrovėje gali ilgai ir neužsibūti.

 

                                               Finansų makleris                                        Aurimas Launikonis