Vilniaus biržos įvykių komentaras | 2011-05-30

Pagaliau įvyko tai, ko laukė daugelis Vilniaus biržoje veikiančių investuotojų. Pasirašyta AB „Sanitas“ pardavimo sutartis. 2011 m. gegužės 23 dieną AB „Invalda“ bei kiti AB „Sanitas“ akcininkai, kartu valdantys 87,2 proc. AB „Sanitas“ įstatinio kapitalo, pasirašė įpareigojančią akcijų pirkimo-pardavimo sutartį, pagal kurią minėtas akcijų paketas parduodamas Valeant Pharmaceuticals International, Inc.

Pagal sutartį, AB „Invalda“ parduos 26,5 proc. AB „Sanitas“ akcijų, už kurias Valeant sumokės 82,5-84 mln. eurų (285-290,1 mln. litų), arba 10-10,18 eurų (34,53-35,15 litų) už akciją. Akcijų pirkimo – pardavimo sutartis numato kainos koregavimo mechanizmą atsižvelgiant į tam tikrus pokyčius iki sandorio užbaigimo, kuris, tikimasi, įvyks ne vėliau kaip iki 2011 m. rugsėjo 30 dienos.

Sandorio kaina maždaug 80 proc. aukštesnė nei iki to momento kotiravosi „Sanito“ akcijos. Todėl galima daryti išvadą, kad tokio sėkmingo išbaigimo nesitikėjo ne tik smulkūs „Sanito“ akcininkai (bendrovės pardavimas jau senokai buvo „vieša paslaptis“), bet ir daugelis analitikų. Šis sandoris gali turėti keletą teigiamų aspektų. Visų pirma, jis teigiamai atsilieps „Invaldos“ bendrovei. Bendrovės „Invalda“ po sandorio išbaigimo, atsižvelgiant į 2008 metų spalio 24 dieną pasirašytoje sutartyje (dėl 20,3 % AB „Sanitas“ įstatinio kapitalo pardavimo) numatytą akcijų kainos koregavimo mechanizmą, bendra gaunama suma sudarys 89,8-92,2 mln. eurų (310-318,3 mln. litų, remiantis sutarties sudarymo dienos JAV dolerio ir euro kursu). Laukiama teigiama sandorio įtaka atskirai AB „Invalda“ finansinei atskaitomybei yra apie 58,1-60,5 mln. eurų (200,5-208,8 litų), o konsoliduotai – 52,1-54,5 mln. eurų (179,9-188,2 mln. litų).

Žiūrint „buhalteriškai“, šis sandoris „Invaldos“ akcijai papildomai prideda maždaug 0,85 euro vertės, vertinant su prieš tai buvusia „Sanito“ rinkos kaina biržoje. Tuo tarpu „Invaldos“ akcijos kaina rinkoje po esminio įvykio paskelbimo pakilo 0,37 euro, vertinant penktadienio uždarymo kainą.

Dabar belieka laukti pranešimų, į kokius projektus bendrovė investuos gaunamas lėšas.

O žiūrint šiek tiek plačiau, „Sanito“ pardavimo sandoris gali būti vienas iš veiksnių, atkreipiant investuotojų dėmesį į visas Baltijos biržas. Aš net drįsčiau šį biržos įvykį lyginti su „TeliaSonera“ AB 2009 metais pateiktu oficialiu pasiūlymu dėl TEO LT akcijų, kuris tuo metu sugebėjo išjudinti rinkas. Tuo metu „TeliaSonera“ AB  pateiktas siūlymas, supirkti TEO LT akcijas, davė aiškų signalą, kad rinka yra neįvertinta. Vertinant dabartinę situaciją, investuotojai būtinai atkreips dėmesį į tai, kad Lietuvos BVP auga daug sparčiau nei buvo prognozuota metų pradžioje ir yra vienas iš sparčiausiai augančių visoje Europos Sąjungoje. Kitas labai svarbus momentas, į kurį atkreipia dėmesį daugelis patyrusių ir profesionalių investuotojų, – tai reitingų agentūrų siunčiami signalai. Tarptautinė reitingų agentūra "Fitch Ratings" kilstelėjo Lietuvos kredito reitingo perspektyvą iš stabilios į teigiamą. Beveik tuo pačiu metu tarptautinė reitingų agentūra „Standard & Poor‘s“ pagerino Estijos kredito reitingų perspektyvą nuo stabilios iki teigiamos.

Vilniaus biržos indeksas OMX Vilniusper savaitę pakilo 9,04 proc. ir beveik pasiekė metų pradžios vertę. Nuo metų pradžios indeksas  dar yra nukritęs 1,62 proc.  Ar mano išvardinti faktoriai sugebės toliau palaikyti teigiamą Baltijos indeksų kryptį, parodys artimiausios savaitės. Norisi tikėtis, kad jau eilinį kartą tampanti nestandartinė išimtis, kuomet vasaros metu pradeda augti kainos rinkoje, pasikartos ir šiais metais. 2009 metais OMX Baltic Benchmark GI per vasarą pakilo 33,80 proc., o 2010 metais teigiamas indekso prieaugis sudarė 10,18 procento.

 

Finansų makleris                                      Aurimas Launikonis