Savaitinė Baltijos rinkų apžvalga | 2011-03-28

Pasitvirtino kalbos ir prognozės, kad bankas „SNORAS“ emisijos platinimo metu pritrauks finansinį investuotoją. Pagrindiniai banko akcininkai Vladimiras Antonovas ir Raimondas Baranauskas perleido šiek tiek daugiau nei 80 mln. akcijų pasirašymo teisių. Išpirkus naujos emisijos akcijas, naujasis akcininkas turėtų 9,4 % visų paprastųjų vardinių akcijų ir balsų. Įdomu, ar šis naujasis akcininkas vykdys investicijas ir per vertybinių popierių biržą, ar bus tik pasyvus investuotojas? Didelė tikimybė, kad turėti vietą banko taryboje ar valdyboje bus bandome pasididinti paketą virš 10 procentų. Tai gali būti puikus akcijos kainos palaikymas biržoje po emisijos įregistravimo, superkant akcijas iš greitą pelną fiksuojančių investuotojų. Nes tarp emisijos kainos ir kainos biržoje jau dabar yra 33 procentų skirtumas.

Bankas „SNORAS“ paprastųjų vardinių akcijų kaina per savaitę išaugo 13,91 proc.  O vien penktadienio prekybos metu, kai išėjo informacija apie teisių perleidimą, kaina augo 6,35 proc.

Dar didesniu kainos augimu penktadienio prekybos sesijos metu išsiskyrė „Lietuvos dujų“ akcijos. Bendrovė pranešė, kad akcininkams siūloma išmokėti 0,256 Lt (0,074 Eur) dividendų vienai akcijai. Išmokama suma siektų 120 mln. litų. „Lietuvos dujos“ 2010 metais uždirbo 159 mln. lt. grynojo pelno. Panašu, kad bent šiuo klausimu sutapo konfliktuojančių akcininkų nuomonės – išsimokėti didesnius dividendus. Akcininkams patvirtinus siūlomą projektą, valstybės biudžetas būtų papildytas 21,24 mln. litų. Penktadienio prekybos sesijos metu „Lietuvos dujų“ akcijos pakilo 7,25 proc., o uždarymo kaina buvo 0,799 Eur. Ir prie šios kainos dar išlieka labai patrauklus 9,26 proc. (prieš mokesčius) dividendinis pajamingumas. Todėl galimas tolimesnis akcijos kainos augimas, nes šią informaciją jau bus sužinoję ir įvertinę dauguma investuotojų. Belieka apgailestauti, kad tokie esminiai įvykiai yra skelbiami prekybos sesijos metu (esminis įvykis buvo paskelbtas 14:14 val.), net nestabdant prekybos.

Taip pat tradiciškai dividendus moka pieno sektoriaus bendrovės. Apie šaukiamą eilinį akcininkų susirinkimą ir susirinkimo projektus paskelbė „Žemaitijos pienas“. Ši bendrovė dividendų akcininkams nesiūlo, bet yra siūlymas patvirtinti savų akcijų supirkimo programą.

Šią savaitę bus laukiama naujienų iš kitų sektoriaus bendrovių. Praėję metai pieno sektoriaus bendrovėms buvo sėkmingi, o ypatingai ketvirtas ketvirtis. Ketvirto ketvirčio rezultatai leido bendrovėms pasiekti aukštus metinius grynojo pelningumo rodiklius, kurie priartėjo prie 5 proc. ribos. Paprastai pieno sektoriaus bendrovėms sunkiai pavyksta viršyti 5 proc. grynojo pelningumo ribą.

 

Bendrovė

IV ketv. gr. pelningumas

2010 m. gr. pelningumas

P/S

P/E

EV/EBITDA

Pieno žvaigždės

5,3 %

3,0 %

0,42

15,2

5,8

Rokiškio sūris

7,3 %

4,4 %

0.39

9,2

4,6

Vilkyškių pieninė

5,8 %

4,8 %

0,28

5,7

5,4

Žemaitijos pienas

8,3 %

4,5 %

0,26

5,9

2,7

 

Paskutiniu laikotarpiu „Pieno žvaigždės“ ir „Rokiškio sūris“ aktyviai supirkinėjo savo akcijas. Per 2010 metus savų akcijų supirkimai „Pieno žvaigždės“ išleido 8,2 mln. litų, o „Rokiškio sūris“ – 11,48 mln. litų. Šį procesą būtų galima traktuoti kaip dividendų alternatyvą akcininkams. Taip yra palaikoma akcijų kaina rinkoje, o mažėjant akcijų skaičiui – gerėja įmonės santykiniai rodikliai. Bet iš kitos pusės, vykdomas tolimesnis akcijų supirkimas gali turėti neigiamą reikšmę - išimant iš apyvartos laisvas akcijas, mažėja akcijų likvidumas biržoje. Todėl šiuo metu būtų logiška siūlyti akcininkams dividendus, o ne savų akcijų supirkimą. Tuo pačiu dividendai galėtų buti didesni dėl jau vykdyto savų akcijų supirkimo, t.y. dėl mažesnio akcijų skaičiaus.

Analitikai įspėja ir vis daugiau esama požymių, kad mūsų kaimyninė valstybė Baltarusija gali devalvuoti savo valiutą. Tai vienaip ar kitaip atsilieptų šioje valstybėje savo ūkinę veiklą vykdančioms bendrovėms. Bendrovė „Silvano Fashion Group“ didžiąją dalį gamybos vykdo Baltarusijoje. Iš vienos pusės bendrovei galėtų atpigti darbo jėga, bet iš kitos pusės, „Silvano Fashion Group“ 27 proc. savo produkcijos parduoda būtent Baltarusijoje. Todėl labai sudėtinga pasakyti, kaip vietinės valiutos devalvavimas paveiktų šios bendrovės veiklos rezultatus.

Šią savaitę galima laukti aktyvesnės prekybos biržoje, investuotojams vertinant praėjusios savaitės karštas naujienas ir laukiant pranešimų apie balandį vyksiančius akcininkų susirinkimus. Praėjusią savaitę Vilniaus biržos indeksas pasistiebė 2,26 proc. (Talino minus 0,45 proc.), nors nuo metų pradžios OMX Vilnius indeksas dar yra 1,92 proc. neigiamoje zonoje. Kai tuo tarpu Talino biržos indeksas nuo metų pražios yra pakilęs 5,64 proc.

 

Finansų makleris                                Aurimas Launikonis