Kapitalo rinkų apžvalga (2011.03.14 – 2011.03.18) | 2011-03-21

Po kovo 11 - osios  Japoniją užgriuvusio 9 balų žemės drebėjimo ir  viską griaunančio bei žudančio cunamio, kuris dar išprovokavo atominės elektrinės katastrofą, investuotojai su nerimu laukė atsidarančių kapitalo rinkų. Tam, kad išsaugoti bankinio sektoriaus stabilumą ir sušvelninti akcijų rinkos kritimą, Japonijos centrinis bankas į rinkas įliejo milžiniškas sumas. Vien per kovo 14 dieną bankas i pinigų rinką įliejo 15 trilijonų jenų (183 mlrd USD). Japonijos centrinio banko vadovas garantavo užtikrinti „masinį“ finansų rinkų likvidumą. Tokijo biržos indeksas NIKKEI 225 savaitę baigė netekęs 11,4 procento vertės.

Žvelgiant kaip vyko prekyba Vilniaus Nasdaq OMX biržoje, galėjo susidaryti įspūdis, kad cunamio bangos ritosi ne Japonijos pakrantėje, o Vilniaus vertybinių popierių biržoje. Žinoma, yra naivu tikėtis, kad įvykiai Japonijoje neatsilieps pasaulio ekonomikai, o tuo pačiu kažkiek palies ir Lietuvą. Bet tokios neigiamos reakcijos Vilniaus biržoje ir tokį akcijų išsipardavimą buvo sunku numanyti. Gali būti, kad asmenys, kurie investuodami naudoja svertą (dalį akcijų perka už skolintas lėšas), norėdami suvaldyti rizikas, mažino akcijų kiekius savo portfeliuose. Gana nelikvidžioje Vilniaus biržoje  pirmadienio sesijos metu kainos krito 4-6 proc. Užstatytų vertybinių popierių vertės galėjo priartėti prie ribinių kainų. Tai iššaukė grandininę reakciją – tolimesnį akcijų išsipardavimą, kad nereikėtų kaupti papildomų lėšų užstatams papildyti. Na, o antradienio prekybos  sesijos metu jau buvo galima įžvelgti ir panikos elementus.  

Po visko yra lengva komentuoti, bet  čia negaliu nepacituoti vieno iš  Voreno Bafeto investavimo principų: „nustatyk įmonės vertę ir stebėk ne biržą, o įmonę“.

Kaip staigiai Vilniaus biržos akcijų indeksas smigo, taip pat greitai ir atsistatė. Savaitė buvo užbaigta turint tik 0,3 proc. neigiamą prieaugį. Kai tuo tarpu pasaulio akcijų biržos savaitę užbaigė ne taip optimistiškai. Nors stabilizuojantis situacijai Fukušimos atominėje, indeksai pradėjo žaliuoti.

Indeksas

Savaitinis pokytis

NIKKEI 225

-11,4%

DJIA

-1,6%

FTSE 100

-1,9%

DAX

-4,8%

OMX Vilnius

-0,3%

RTS

1,7%

Indeksų pokyčiai 2011.03.14 – 2011.03.18. Šaltinis: Bloomberg, Vilniaus Nasdaq OMX.

Atvėsus aistroms, investuotojai jau bando be emocijų vertinti situaciją. Kokią įtaką ši katastrofa turės pasaulio ekonomikai, dar sunku pasakyti. Bet visi analitikai sutinka, kad neišvengiamai keisis atominė energetika ir požiūris į ją. Permainos kaip visuomet  kažkam atneš papildomas išlaidas ar nuostolius, o kažkam atsiras papildomos galimybės.

Vokietija paskelbė, kad ketina planiniam patikrinimui laikinai uždaryti 7 atomines elektrines, kurios pradėjo veikti prieš 1980 metus.  Vokietijoje ketvirtadalis vietos reikmėms skirtos elektros pagaminama branduolinėse jėgainėse. Reaguojant į tai, Vokietijos rinkoje šoktelėjo elektros energijos kaina. Natūralu, kad tai yra papildomos sąnaudos Vokietijos pramonei. To pasekmė – Vokietijos akcijų indeksas DAX praeitą savaitę buvo vienas iš autsaiderių.

Kai tuo tarpu Kinijos saulės baterijų gamintojų (Trina Solar, JA Solar ir kt.) akcijų kainos praeitą savaitę šoktelėjo apie 10 proc. į viršų. Bet didžiausią naudą šioje situacijoje gali turėti  gamtines dujas išgaunančios ir eksportuojančios bendrovės ir valstybės. Kaip matome, Rusijos RTS indeksas praėjusią savaitę pademonstravo 1,7 proc. teigiamą prieaugį.

Artimiausiomis dienomis investuotojai Vilniaus biržoje po staigaus atšokimo fiksuos greitai uždirbtus pelnus (tai gali iššaukti 2-3 proc. korekciją žemyn) ir ieškos dar pilnai neatsistačiusių akcijų.

Ateinančią savaitę pagrindinis veiksnys pasaulio akcijų rinkose vėl bus į pirmą planą išplaukę neramumai šiaurės Afrikoje ir Vidurio Rytuose, karinė operacija Libijoje.  Bet tuo pačiu laukiami  ketvirtiniai kompanijų rezultatai rinkoms gali suteikti pozityvumo.

 

Pabaigai pabūsiu sentimentalus. Jeigu Jums pavyko uždirbti šios krizės metu, kurią sukėlė Japonijos katastrofa,  paremkite, kad ateityje augtume kartu. Pvz., pirkdami japonišką gaminį arba tiesiog perveskite paramą Japonijai renkančioms organizacijoms.

 

Finansų makleris                                        Aurimas Launikonis